Szachy

Relacje z imprez szachowych:

Paweł Jaroch

Relacja z OTWARTYCH DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW PODLASKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO

W pierwszą czerwcową słoneczną sobotę rozpoczęliśmy rywalizację w III kolejce. Do gry we wszystkich ligach zgłosiły się 24 zespoły, co jest wzrostem o 3 w porównaniu do zeszłego turnieju. Miło nam poinformować, że nasza liga zyskała oddźwięk międzynarodowy, gdyż uczestniczyła drużyna z Pakistanu! Standardowo relację live na twich.tv prowadziły Aleksandra Dąbrowska oraz Ewa Karkowska (relacja: https://www.twitch.tv/chess_team_jasiu/video/642825476).

Ekstraliga:

Motywem przewodnik III kolejki była „WALKA”! Jeszcze tak zaciętej ligi nie było. Do tej pory zwycięskie drużyny zdobywały ponad 80 punktów. Tym razem zwycięska ekipa Podlasie i Przyjaciele uzbierała 67 pkt. Po zeszłotygodniowym awansie, drużyna BKS Chemik wskoczyła na „pudło” zajmując drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęła Akademia Szachowa Sobocińscy, która prowadzi w tabeli wszech czasów. Nieoczekiwanie do I Ligi spadła drużyna, która wygrała I kolejkę, czyli PKS Wiatrak Bydgoszcz, oraz Chess Team Jasiu i rodzina Szczotek.

Jedyna drużyna z Suwalszczyzny w tej klasie rozgrywkowej, to Fundacja Jaćwież, która od 4 tygodni z trenerem i zespołem zdolnych juniorów dzielnie odpiera ataki utytułowanych graczy z nierzadko dużo wyższymi rankingami i kategoriami. Jesteśmy jedną tylko z czterech ekip, która nie spadła do tej pory do niższej klasy (oprócz Podlasia i Przyjaciele, Akademii Szachowej Sobocińscy i Biała Białystok). Mieliśmy kilka cennych skalpów, w tym trener zespołu ograł w dość ciekawej partii jedynego arcymistrza w lidze.

Punkty dla naszej drużyny zdobywali: Paweł Jaroch – 14, Wojciech Sawicki – 11, Michał Bartnik – 7, Mateusz Milewski i Szymon Wawrukiewicz – 6, Adam Gładyszewski – 4.

Rozegranych partii: 170, wykonanych ruchów/; 12 882, wygranych białych: 44%, wygranych czarnych: 49%, remisów: 8%.

-> Ostateczna klasyfikacja drużynowa

RELACJA Z GP FUNDACJI JAĆWIEŻ

Od 20 kwietnia do 25 maja 2020 r. odbyły się zawody o nazwie GP Fundacji Jaćwież na jednej z najpopularniejszych platform szachowych www.lichess.org. Przez ponad miesiąc zawody zgromadziły 132 zawodników z całej Polski i zagranicy: Weston Super Mare (Anglia), Suwałki, Białystok, Kaletnik, Okuniowiec, Choroszcz, Suchowola, Sokółka, Bydgoszcz, Grudziądzu, Nakło n/Notecią, Szubin, Łapino Kartuskie, Mińsk Mazowiecki, Toruń, Warszawa, Gdynia, Rzgów, Żuków, Gubin, Łódź, Ełk, Krosno Odrzańskie, Gniezno, Pruszków. Organizatorem i fundatorem nagród była Fundacja Jaćwież z Suwałk, a pomysłodawcą sędzia klasy międzynarodowej FIDE – IA Paweł Jaroch.

Więcej…

Suwałki, 30.05.20020 r.

30 maja 2020 r. odbyła się II kolejka OTWARTYCH DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW PODLASKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO W SZACHACH. We wszystkich ligach uczestniczyło 21 zespołów z Bydgoszczy, Białegostoku, Suwałk, Supraśla, Łomży, Szubina, Sokółki i Mroczy.

Dzięki ekipie z Chess Team Jasiu na popularnej stronie Twich.tv mogliśmy oglądać na żywo partię zawodników grających w poszczególnych ligach (relacja: https://www.twitch.tv/videos/636245497).

Ekstraliga:

Rozegrano 183 partie w których wykonano 13 778 ruchów. Inaczej niż w turniejach arcymistrzowskich, zdecydowana większość partii była rezultatywna: wygranych białych 45%, wygranych czarnych 41% i remisów 14%.

Ekstraliga jest bardzo wyrównana. Ubiegłoroczni zwycięzcy z Wiatraka musieli w obecnej kolejce walczyć o utrzymanie! Ostatecznie wygrała Akademia Szachowa Sobocińscy z Łomży przez zespołem Podlasie i Przyjaciele (złożoną głównie z medalistów Mistrzostw Polski Juniorów). Na trzecim stopniu podium uplasowała się ekipa Biała Białystok z arcymistrzem w składzie i trójką zdolnych juniorów.

W II kolejce naszym, głównie młodym zawodnikom, było ciężko zdobywać punkty w tak doborowym towarzystwie. Mimo tak zaciętych rozgrywek drużyna Fundacji Jaćwież zajęła miejsce tuż za podium, wyprzedzając ubiegłorocznych zwycięzców! Niestety dzielnie walcząc Jaćwież Suwałki zajęli 8 miejsce, które spycha naszą młodą drużynę do I Ligi.

Fundacja Jaćwież:

 1. Paweł Jaroch 19
 2. Wojciech Sawicki 10
 3. Mateusz Milewski 8
 4. Szymon Wawrukiewicz 8
 5. Michał Bartnik 6
 6. Adam Gładyszewski 5

Jaćwież Suwałki:

 1. Jakub Pojawa 7
 2. Gabriela Wiszniewska 5
 3. Jan Sawicki 3
 4. Maciej Bienio 3
 5. Kinga Gładyszewska 2

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

 1. Akademia Szachowa Sobocińscy – 84
 2. Podlasie i Przyjaciele – 66
 3. BIAŁA BIAŁYSTOK – 61
 4. Fundacja Jaćwież – 45
 5. PKS WIATRAK BYDGOSZCZ – 41
 6. I LO Szubin 34 – spadek
 7. Sokółka 25 – spadek
 8. Jaćwież Suwałki 18 – spadek

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/AQhgEA4S

I Liga:

 Rozegrano 198 partii, w których wykonano 11 594 ruchów. Białe wygrały 45% partii, nieoczekiwanie więcej czarnych – 49%, a remisów tylko 6%. Nasza młoda drużyna Fundacji Jaćwież II, walcząc jak młode lwy, ostatecznie zajęła 7 miejsce i spadła do II Ligi. Do utrzymania zabrakło naprawdę niewiele.

Fundacja Jaćwież II:

 1. Adam Bujnowski 13
 2. Ola Snarska 9
 3. Mateusz Toczyłowski 8
 4. Nikola Milewska 6
 5. Olek Dadura 5

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

 1. BKS Chemik – 104 – awans
 2. Chess Team Jasiu – 96 – awans
 3. Szczotki – 71 – awans
 4. KS ZP – 65
 5. Akademia Szachowa Młodziki – 42
 6. Prsp 1 Białystok – 36 – spadek
 7. Fundacja Jaćwież II – 36 – spadek
 8. Kaktusy-2011 – 14 – spadek

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/CxgfKCPv

II Liga:

Rozegrano 112 partii, w których wykonano 6353 ruchów (wygranych białych 54%, wygranych czarnych 43%, remisów 3%). W lidze zadebiutowała drużyna Niedźwiedzie Północy złożona z zawodników Jaćwieży i Hańczy. Zespół przeszedł jak burza i zdecydowanie wygrał zawody awansując do I Ligi. Drużyna wystąpiła w składzie: Julek i Mariusz Dziczkowscy, Kamil i Dawid Jasiulewicz, Adam Ryszkiewicz i Dorian Sawicki.

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

 1. Niedźwiedzie Północy – 151 – awans
 2. Akademia Szachowa Białystok – 44 – awans
 3. LUKSz Orient Sokółka Juniorzy – 34 – awans
 4. Akademia Szachowa Juniorzy – 22
 5. STOpierwsza – 16

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/aR50cE4q

Serwisy turniejowe III kolejki, sobota 06.06.2020 r. – g. 12.00
Ekstraliga: https://lichess.org/tournament/wQidMsVh
I LIGA: https://lichess.org/tournament/LCWkLgv4
II Liga: https://lichess.org/tournament/szq1O3lB

RELACJA Z XXVI EDYCJI SUWALSKIEJ LIGI SZKOLNEJ

Suwalska Liga Szkolna, to najstarsza impreza szachowa w regionie. W roku szkolnym 2019/2020 odbyła się już XXVI edycja tych zawodów.

Rokrocznie rozgrywana jest w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach we współpracy z Uczniowskim Międzyszkolnym Klubem Szachowym Jaćwież w Suwałkach oraz Fundacją Jaćwież. Osobą, bez której nie byłoby możliwości organizacji turniejów, jest Dyrektor szkoły Piotr Zieliński, we współpracy z nauczycielami Pawłem Jaroch i Anną Kosakowską-Jaroch.

Fundacja Jaćwież realizowała projekt o nazwie: „Promocja i rozwój sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży w mieście Suwałki i dwóch wsiach: Jeleniewie i Prudziszkach”. Projekt został sfinansowany z dotacji Fundacji PZU. W ramach projektu wspomogliśmy organizację Suwalskiej Ligi Szkolnej. Oprócz organizacji zawodów (6 turniejów w formie stacjonarnej i 2 on-line) dzieci i młodzież mogły korzystać z zajęć z wykwalifikowanym trenerem szachowym w liczbie 170 godzin od września 2019 do czerwca 2020 (od momentu rozpoczęcia pandemii zajęcia odbywają się w formie on-line).

Tegoroczna edycja musiała zakończyć się przedwcześnie i po konsultacjach oraz długim oczekiwaniu organizatorzy zdecydowali się na ogłoszenie wyników po 6 kolejce z ew. odrzuceniem najsłabszego turnieju do punktacji ogólnej przy zagraniu 6 zawodów. Kończąc cykl zdecydowaliśmy się na zorganizowanie dwóch ostatnich zawodów w formie on-line z osobną klasyfikacją. Szczegółowe wyniki wszystkich klasyfikacji znajdują się na stronie www.jacwiezsuwalki.pl.

Końcowe wyniki drużynowe

Suwałki, 25.05.2020 r.

Suwalskie drużyny UMKSz Jaćwież Suwałki i Fundacja Jaćwież (w większości związane z SP nr 11 w Suwałkach) uczestniczą w niedawno rozpoczętej I EDYCJI OTWARTYCH DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW PODLASKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO W SZACHACH w formule ON-LINE.

Zawody rozgrywane są w soboty od 16 maja (kwalifikacje), co tydzień od godziny 12.00. Czas na rozegranie danego turnieju wynosi 90 minut, a poszczególnej partii, to 5 minut + 2 sekundy za każdy ruch. Formuła zawodów jest otwarta, a w turnieju punktuje 4 najwyżej sklasyfikowanych zawodników danej drużyny (skład zespołów może być stworzony z różnych zawodników, max. 6). Turniej mistrzowski można śledzić na popularnej platformie stream-erskiej Twich.tv na kanale Chess Team Jasiu.

W zeszłotygodniowych kwalifikacjach do poszczególnych lig uczestniczyło 18 drużyn, podzielone na dwie grupy, w zależności od posiadanego rankingu. Na eliminacje wystawiliśmy dwa składy:

Fundacja Jaćwież                    UMKSz Jaćwież Suwałki
Paweł Jaroch                                    Jan Sawicki
Adam Gładyszewski                      Kinga Gładyszewska
Szymon Wawrukiewicz                Maciej Bienio
Wojciech Sawicki                           Gabriela Wiszniewska
Michał Bartnik
Mateusz Milewski

Obie drużyny osiągnęły sukces, pierwsza awansowała do Ekstraligi, a druga do I Ligi Podlaskiego Związku Szachowego.

I kolejkę czas zacząć! W weekend 23 maja 2020 r. rozpoczął się następny etap drużynówek.

Ekstraliga:

Pierwsza kolejka zgromadziła na starcie 8 drużyn z dwóch województw, podlaskiego: Białegostoku (2), Supraśla (1), Łomży (1), Suwałk (1) oraz kujawsko-pomorskiego: Bydgoszczy (2) i Mroczy (1). W zawodach walczyli utytułowani zawodnicy na czele z Arcymistrzem, Mistrzem Krajowym, Kandydatami na Mistrza, nie wspominając o licznej grupie medalistów Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorek. W niezwykle silnej stawce nasza drużyna Fundacji Jaćwież utrzymała się w rozgrywkach Ekstraligi!

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:
            1. PKS WIATRAK BYDGOSZCZ                                      82
            2. BIAŁA BIAŁYSTOK                                                       61
            3. Akademia Szachowa Sobocińscy (Łomża)           59
            4. Podlasie i Przyjaciele (Supraśl)                              54
            5. Fundacja Jaćwież (Suwałki)                                     41
            6. KS ZP (Białystok)                                                         29       – spadek
            7. Chess Team Jasiu (Mrocza)                                      27       – spadek
            8. BKS Chemik (Bydgoszcz)                                           0         – spadek

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/5Satfx3Q
Nasza drużyna punktowała następująco:
            1.          Paweł Jaroch                         19
            2.         Szymon Wawrukiewicz       8
            3.          Wojciech Sawicki                  7
            4.          Michał Bartnik                       7
            5.          Mateusz Milewski                 6
            6.          Adam Gładyszewski             3

I Liga:

Z kolei w pierwszej lidze wystartowało 8 drużyn, a mieszanka zawodników wahała się od najmłodszych do doświadczonych zawodników. Tak jak w wyższej lidze, startowały drużyny z Kujawsko-Pomorskiego i Podlaskiego, odpowiednio: Szubin (1) i Suwałki (1), Sokółka (1), Białystok (5). Po zaciętej walce i połamanych bierkach, drużyna UMKSz Jaćwież Suwałki awansowała do Ekstraligi! A więc w ostatnią sobotę maja będziemy mieć derby Suwałk.

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

1. I LO Szubin                                                               99       – awans
2. Sokółka                                                                     64       – awans
3. Jaćwież Suwałki                                                     60       – awans
4. Prsp 1 Białystok                                                     56
5. Szczotki (Białystok)                                              52
6. Akademia Szachowa Białystok                         40       – spadek
7. Akademia Szachowa Juniorzy (Białystok)    33       – spadek
8. STOpierwsza (Białystok)                                    23       – spadek

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/TC6ZriHF

Punkty zdobyte przez drużynę Jaćwieży:
            1.         Maciej Bienio                    20
            2.         Gabriela Wiszniewska   14
            3.         Jaś Sawicki                         13
            4.         Kinga Gładyszewska       13

II Liga:

W lidze zostały zgłoszone trzy drużyny (Białystok 2 i Suwałki 1) składające się właściwie z najmłodszych dzieci mających głód gry po zaprzestaniu rozgrywania partii „face to face”. Wszystkie ekipy awansowały do I Ligi. Nie należy zapominać, że jest możliwość wystawienia nowych drużyn, które rozpoczną kolejne zawody od najniższej klasy rozgrywkowej.

Po negocjacjach wystawiliśmy drugą drużynę Fundacji Jaćwież, która była reprezentowana przez:

Fundacja Jaćwież II (zdobyte punkty)
Aleksander Dadura          8
Nikola Milewska               14      
Mateusz Toczyłowski       20

Ostateczna klasyfikacja drużynowa:

1. Akademia Szachowa Młodziki (Białystok)        67       – awans
2. Fundacja Jaćwież II (Suwałki)                              42       – awans
3. Kaktusy-2011 (Białystok)                                        21       – awans

Szczegółowe wyniki: https://lichess.org/tournament/aR50cE4q

Serwisy turniejowe II kolejki, sobota 30.05.2020 r. – g. 12.00
Ekstraliga:   https://lichess.org/tournament/AQhgEA4S
I LIGA:          https://lichess.org/tournament/CxgfKCPv
II Liga:         
https://lichess.org/tournament/aR50cE4q

W marcu 2020 roku odbędą się dwie ostatnie kolejki XXVI edycji Suwalskiej Ligi Szkolnej w Szachach sezonu 2019/2020, najstarszej imprezy szachowej w regionie. W zawodach rywalizują dzieci i młodzież z Suwałk i okolic w trzech grupach: A – OPEN, B – do lat 11 i C – do lat 9. W każdym turnieju rywalizuje ok. 80 osób. Głównym organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach (http://sp11suwalki.pl/) we współpracy z Uczniowskim Międzyszkolnym Klubem Szachowym Jaćwież (http://jacwiezsuwalki.pl/) w Suwałkach oraz Fundacją Jaćwież (http://fundacjajacwiez.pl/).

W klasyfikacji drużynowej od wielu lat bezkonkurencyjna jest SP nr 11 w Suwałkach, która wyprzedza SP nr 7 i SP nr 10.

Szczegółowe wyniki klasyfikacji drużynowej

Z kolei w klasyfikacji indywidualnej rywalizacja jest bardziej zacięta:

Grupa A:

Miejsce Nazwisko i imię Szkoła Punkty
1. RACIS, Michał SP Koszarawa 89
2. MILEWSKI, Mateusz SP nr 11 Suwałki 86
3. POJAWA, Jakub SP nr 11 Suwałki 83

Grupa B:

Miejsce Nazwisko i imię Szkoła Punkty
1. BUTKIEWICZ, Hanna SP Nowa Wieś 91
2. BRZOZOWSKA, Marta SP nr 10 Suwałki 89
3. DOSZUTA, Przemysław SP nr 10 Suwałki 86

Grupa C:

Miejsce Nazwisko i imię Szkoła Punkty
1. BOGUSZEWSKI, Kacper SP Nowa Wieś 94
2. KOWALSKI, Filip SP nr 4 Suwałki 93
3. WASILEWSKI, Mateusz SP nr 10 Suwałki 90

Ostatnie dwie kolejki ligowe odbędą się w terminach:

14 marca 2020 r. – VII kolejka;

28 marca 2020 r. – VIII kolejka.

Sprawozdanie z XXI Międzynarodowego Turnieju Szachowego
„FERIE ZIMOWE 2020”

1 i 2 lutego 2020 r. odbył się XXI Międzynarodowy Turniej Szachowy „Ferie Zimowe 2020” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Organizatorem zawodów była Fundacja Jaćwież we współpracy z UMKSz Jaćwież Suwałki i Szkołą Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach.

Zawody odbyły się w trzech grupach: Open A – wszyscy chętni do rankingu FIDE 2199 i Grupa B-C (łączona) do lat 11 i 9. W imprezie wzięło udział 36 osób z dwóch suwalskich klubów (Hańcza i Jaćwież) oraz Litwy, Białegostoku, Sokółki, Okuniowca i Nowej Wsi. Najlepsze dzieci zostały nagrodzone pucharami i medalami. Zawody miały charakter otwarty.

Z naszej szkoły najlepiej zaprezentował się Mikołaj Gugała z klasy 3D, który w grupie do lat 11 zajął wysokie 3 miejsce.

Pierwsze „trójki”:

Open A

1.       Kamiński, Maciej (I++)      MUKS „Stoczek 45” B-stok 1842   4.5
2.       Racis, Michał (II)     KSz. „Hańcza” Suwałki        1251   3.5
3.       Bartnik, Michał (II)   UMKSz „Jaćwież” Suwałki 1304   3,5

Grupa do lat 11

1.       Blazys, Titas           Litwa                                        1165   6.0
2.       Butkiewicz, Jan (II) KSz. „Hańcza” Suwałki                 1203   6.0
3.       Gugała, Mikołaj (IV)          UMKSz „Jaćwież” Suwałki  1400   5.0

Grupa do lat 9

1.       Kowalski, Filip (III)  KSz. „Hańcza” Suwałki        1600   5.0
2.       Boguszewski, Kacper (III) KSz. „Hańcza” Suwałki     1600   4.0
3.       Wasilewski, Mateusz (III)   KSz. „Hańcza” Suwałki     1600   4.0

Zdjęcia z turnieju znajdują się w Galerii.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stornie: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5711532866404352/